VLTD

ViziaFinance, LTD

Raunas 44 k-1, Rīga, LV-1039 www.vizia.lv/

Vai tu zini, kā aprēķina atvaļinājuma naudu?

1 july 2024, 12:39

Esi iecerējis doties atvaļinājumā un vēlies zināt, cik liela būs atvaļinājuma nauda? Iepazīsties ar tās aprēķinu šajā rakstā, kā arī uzzini citu noderīgu informāciju par šo tēmu!

Cik daudz atvaļinājuma dienu tev pienākas?

Pirms lūkojam noskaidrot, kāds ir atvaļinājuma naudas aprēķins, paskaidrosim, cik garā atpūtā tu vari doties. Katram darbiniekam ik gadu pienākas četras kalendārās nedēļas (jeb 28 dienas) atvaļinājuma (ieskaitot gan parastas darba dienas, gan parastas brīvdienas; svētku dienas atvaļinājumā netiek ieskaitītas).

Viena mēneša ietvaros tiek piešķirtas 1,67 atvaļinājuma dienas, līdz ar to gada laikā tiec pie 20 apmaksātām atvaļinājuma dienām. Pie atvaļinājuma vari tikt, tiklīdz vienā darba vietā nostrādāti vismaz seši mēneši. Kad šis periods nostrādāts, vari doties pilna apmēra jeb četru kalendāro nedēļu atvaļinājumā. 

Šajos sešos mēnešos tiek ieskaitīts gan faktiski nostrādātais laiks, gan laiks, kad neesi strādājis attaisnojošu iemeslu dēļ, proti:

  • pārejošas darbnespējas laiks;
  • grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiks;
  • īslaicīgas prombūtnes laiks;
  • darba piespiedu kavējuma laiks (gadījumos, kad esi prettiesiski atlaists no darba un atjaunots iepriekšējā darbā);
  • Darba likuma 155. pantā minētais atvaļinājuma laiks.

Kāda ir atvaļinājuma naudas aprēķina kārtība?

 

Autors: Freepik.com

Atvaļinājuma naudas apmērs tiek noteikts, ņemot vērā tavu vidējo izpeļņu. To rēķina šādi – pēdējo 6 mēnešu darba samaksas kopējo summu dala ar attiecīgajā periodā nostrādāto dienu skaitu. Svarīgs aspekts, kam jāpievērš uzmanība – vidējās izpeļņas aprēķinā ņem vērā ne tikai tavu algu, bet arī prēmijas un piemaksas, tostarp par piemaksām par virsstundu darbu. Ja cilvēks strādā summēto darba laiku, atvaļinājuma naudas aprēķina formula ir nedaudz atšķirīga, proti, vērā tiek ņemta stundas vidējā izpeļņa. 

Kad iegūta dienas vai stundas vidējā izpeļņa, to reizina ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā. Lūk, piemērs: pēdējo 6 mēnešu laikā kopumā esi nopelnījis 10 000 eiro un nostrādājis 125 dienas. Šādā gadījumā tava dienas izpeļņa ir 80 eiro (10 000 eiro dalām ar 125 nostrādātajām dienām). Ja dosies 2 nedēļu garā atvaļinājumā, kurā ir 10 darba dienas, atvaļinājuma naudas apmērs līdz ar to būs 800 eiro. Atvaļinājuma naudu piešķir par dienām vai stundām, kuras darbiniekam būtu bijis jāstrādā, ja viņš nebūtu atvaļinājumā.

Vai ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma dienas var pārcelt?

Jā, šāda iespēja pastāv, taču ar vairākām būtiskām niansēm. Pirmkārt, tas ir izņēmuma gadījums situācijās, kad atvaļinājuma piešķiršana pilnā apmērā var nelabvēlīgi ietekmēt uzņēmuma ierasto darba gaitu. Otrkārt, atvaļinājuma daļu iespējams pārnest ar darbinieka rakstveida piekrišanu. Ja darbinieks šādai atvaļinājuma daļas pārcelšanai nepiekrīt, darba devēja pienākums ir piešķirt pilnu atvaļinājumu. Treškārt, atvaļinājuma daļa kārtējā gadā šādā gadījumā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendārajām nedēļām. Ceturtkārt, atvaļinājuma daļu var pārcelt tikai uz vienu gadu.

Kad atvaļinājuma naudu izmaksā?

 

Autors: Freepik.com

Darba samaksu par laiku līdz atvaļinājumam un atvaļinājuma naudu izmaksā kopā. Darba devējam tas jāizdara dienu pirms darbinieka došanās atvaļinājumā, taču tu kā darba ņēmējs atvaļinājuma naudas izmaksu rakstveidā vari lūgt pārcelt, bet – ne vēlāk kā līdz nākamajai darba samaksas reizei.

Ja reiz interesējies par atvaļinājuma naudu, ļoti iespējams, ka tev noderēs arī VIZIA bloga raksts "Lētas aviobiļetes: kā un kur tās meklēt?". Savukārt svarīgāko informāciju par bruto un neto algām atradīsi rakstā "Kas ir bruto un neto alga, un kā tās atšķiras?" – lasi un izglītojies!

Location