Bērnudārza izvēle – svarīgs lēmums
Ikvienai mammai laiks, kad bērns uzsāk dārziņa gaitas, ir satraukumu pilns. Vēl lielāks satraukums un neziņa ir, ja vecākiem šī ir pirmā saskarsme ar bērnudārzu un nav iepriekšējās pieredzes par to, kāda ir uzņemšanas kārtība bērnudārzos, kā notiek iepazīšanās process ar skolotājām un kāda ir dienas gaita bērnudārzā. Lai arī Izglītības likums nosaka, ka vecākiem ir tiesības izvēlēties izglītības iestādi, kurā bērns iegūst izglītību, diemžēl realitātē tas ne vienmēr ir iespējams. Šī gada oktobrī rindā uz valsts apmaksātajiem bērnudārziem Rīgā vēl aizvien bija 1900 bērnu, tādēļ valsts apmaksātajos bērnudārzos ne vienmēr šāda iespēja pastāv. Izvēloties pirmsskolas izglītības iestādi, protams, pirmais faktors, ko vecāki ņem vērā, ir bērnudārza atrašanās vieta, bet šis nebūt nav vienīgais faktors, pēc kura izvēlēties bērnudārzu savai atvasei.
Ko ņemt vērā, izvēloties bērnudārzu Rīgā?
• Atrašanās vieta – nenoliedzami, svarīgākais faktors, izvēloties pirmsskolas iestādi Rīgā, ir tieši bērnudārza atrašanās vieta. Svarīgs ir ne tikai attālums līdz bērnudārzam, bet ir arī ērta piebraukšana un mašīnas novietošana pie bērnudārza. Ja ikdienā pārvietojaties ar sabiedrisko transportu, noskaidrojiet, kāds ir sabiedriskā transporta kursēšanas grafiks un vai nav jāizmanto vairāki transporta veidi, lai nokļūtu bērnudārzā.
• Personāls – ir ļoti svarīgi, lai bērnudārza personāls būtu draudzīgs un atvērts. Bērns pirmsskolas izglītības iestādē pavada lielu daļu dienas, tādēļ ir ļoti svarīgi, lai bērns justos komfortabli dārziņā un viņam būtu izveidojies labs kontakts ar personālu. Iztēlojieties, kā jūs justos, ja jums katra darba diena būtu jāpavada telpā ar kolēģi, ar kuru jums nav izveidojušās labas attiecības. Lai pārliecinātos par personāla profesionalitāti, jūs varat apvaicāties par pieredzi konkrētajā bērnudārzā draugu un paziņu lokā, kā arī noskaidrot no bērnudārza vadības, cik skolotājas un skolotāju palīgi strādā vienā grupiņā. Protams, pastāv arī iespēja meklēt informāciju internetā, bet atcerēsimies, ka internetā publicētā informācija ne vienmēr ir objektīva un tā ir rūpīgi jāizvērtē.
• Grupas lielums – pašvaldības dibinātajos bērnudārzos Rīgā vidēji grupā ir līdz 25 bērniem. Grupiņā parasti ir 2 skolotājas un viens skolotāju palīgs. Bērni, kuri ir kautrīgi, ne vienmēr jutīsies komfortabli tik lielās grupiņās, kā arī, strādājot ar vairāk nekā 20 bērniem, ir grūti veltīt individuālu laiku katram bērnam. Privātajos bērnudārzos grupiņās parasti ir mazāks bērnu skaits, tādēļ ir svarīgi noskaidrot, kāds būs grupiņas lielums jūsu izvēlētajā bērnudārzā.
• Drošība – vienmēr pārliecinieties, ka bērnudārza telpas un teritorija ir droša. Noskaidrojiet, vai bērnudārza teritorija ir droši norobežota un bērnam nav iespējams patstāvīgi no tās izkļūt ārā. Jāpievērš uzmanība arī tam, vai pie bērnudārza ieejas ir uzstādīti drošības kodi un bērnudārzā nav iespējams iekļūt nepiederošām personām, kā arī no iekšpuses bērns nevar brīvi izkļūt no bērnudārza bez pieaugušo klātbūtnes. Bērnudārza telpām jābūt ērtām, drošām, mājīgām un atbilstošām bērna vecumposma vajadzībām.
• Izglītības programma – iepazīstieties ar konkrētās izglītības iestādes izglītības programmu, lai pārliecinātos, ka tā atbilst jūsu izvirzītajām prasībām un vēlmēm. Iepazīstieties ar bērnudārza filozofiju, pieeju mācībām un ikdienas izglītības procesu, plānoto komunikāciju ar vecākiem par bērna attīstību un sniegumu.
Atrast bērnudārzu Rīgā, kurā jūsu bērns jutīsies labi, dažreiz var būt izaicinājums. Atcerieties, ka bērnudārza gaitu uzsākšana ir liels izaicinājums un pārmaiņas arī jūsu bērnam. Iespējams, ka sākumā bērns satrauksies par to, ka viņam būs jāpavada laiks bērnudārzā bez saviem vecākiem, tādēļ esiet pacietīgi un dodiet laiku savai atvasei, lai pierastu pie jaunā dienas ritma.
Ja vēlaties, lai jūsu bērns aug vidē, kur ir individuāla pieeja un tiek ņemta vēra jūsu bērna personība, uztveres veids un zināšanu apguves temps – “Maziņš kā jūra” būs jūsu pareizā izvēle.
Article
Gadskārtu svētku svinēšana pirmsskolas izglītības iestādē
Lieldienas seno latviešu kultūrā bija bagātas ar daudzveidīgām tradīcijām, dziesmām un rotaļām, kas cieši saistītas ar latviešu kultūras mantojumu mūsdienās. Piedaloties šo tradīciju plānošanā un realizācijā, bērni ne tikai iegūst zināšanas par šiem rituāliem, bet arī apgūst to nozīmi un simboliku.