Latona Ltd., undertaker's office

Latona Ltd., undertaker's office

Ģertrūdes 58, Rīga, LV-1011 www.latona-ltd.lv/
www.latona-ltd.lv/

Vai kapu labiekārtošanai ir mode?

8 july 2024, 16:46

Saruna ar Mārtiņu Štreihfeldu, apbedīšanas pakalpojumu speciālistu un apbedīšanas uzņēmuma SIA "Latona Ltd" valdes priekšsēdētāju.

Pēc bēru ceremonijas noorganizēšanas tuviniekiem nākas lemt par būtisku jautājumu – kapa vietas labiekārtošanu –, un arī šajā jautājumā bieži vien ir dažādas neskaidrības, tādēļ noskaidrosim dažus jautājumus, kas saistīti ar kapa vietas labiekārtošanu.

Pirmais jautājums, kas saistās ar kapu labiekārtošanu, ir darbu saskaņošana – vai es varu labiekārtot ģimenes kapus, kā vien vēlos, vai arī man ir jāsaskaņo tas ar kapu apsaimniekotāju? Mēs šobrīd nerunājam par kapu kopiņas apstādīšanu ar puķēm, bet par ekstravagantākām vēlmēm, piemēram, ja es vēlos uzstādīt milzu pieminekli eņģeļa formā, iestādīt bērzu vai nodalīt kapa vietu ar augstu žogu – vai man šīs darbības ir ar kādu jāsaskaņo? 

Par to, ko var vai nedrīkst, vajadzētu jautāt konkrētajai kapsētai, kurā vēlaties labiekārtot vietu. Kapos ir redzēti gan milzīgi, 3–4 metrus augsti kapakmeņi, gan sastādītas tūjas un saslieti žodziņi, tātad to visu var saskaņot un izdarīt. Lieli žogi kā sētas – tas gan vēl nav redzēts. Ir cilvēki, kuri vēlas, lai kapa vietiņa harmoniski saskan ar kopējo kapu ansambli, bet ir tādi, kam vajag, lai ir uzmanības centrā. Katrā ziņā, kā jau iepriekš minēju, pēc savas sirds patikas – galvenais, lai tā ir piemiņas vieta, nevis apsmiekla objekts vai sabiedrību aizskaroša vieta.

Kā izvēlēties pieminekli? Vai labāk izvēlēties laukakmeni vai granītu – kurš no abiem neapsūbēs un kuru būs vieglāk kopt?

Pieminekli izvēlas pēc savas iekšējās balss, respektīvi, primāri jau ir vizuālais, ko vēlamies konkrētajā kapa vietā redzēt. Tam seko finansiālais faktors – jo lielāks būs piemineklis, jo lielāki būs darbi tā izgatavošanai un uzstādīšanai un līdz ar to arī izmaksas. Pieminekļu cenas ir dažādas, sākot no pāris simtiem eiro par piemineklīti, kas ir līdz, teiksim, celim, un beidzot jau ar lieliem, pilna auguma pieminekļiem vairāku tūkstošu, ja ne pat desmitu tūkstošu, vērtām kompozīcijām. 

Runājot par pašu akmeni, mums atkal jāskatās uz reljefu un augsni, kur tas tiks uzstādīts. Ja zeme ir ļoti „ķēpīga”, piemēram, kā melnzeme vai māls, tad lietus laikā, lietum sitoties pret zemi, veidosies dubļu šļakatas, un tās, protams, nokļūs arī uz kapa apmalītēm un kapakmens. Tādās vietās personīgi es neiesaku melnas maliņas un melnu kapakmeni, jo tie visu laiku būs netīri no šīm dubļu šļakatām. Protams, ka to var novērst, norokot virsējo zemes slāni, ieklājot speciālu auduma materiālu un uzberot granīta šķembas. Kurš ātrāk vai lēnāk apaug ar sūnu? Protams, ka slīpēts un pulēts granīts apaugs lēnāk, jo sūnai fiziski nebūs, kur ieķerties.

Vai kapu labiekārtošanai ir mode?

Tāda izteikta mode netiek novērota, nav tā, ka pēkšņi visi liktu stikla pieminekļus. Cilvēki tomēr izvēlas tā, kā pašiem šķiet skaisti un ir pa kabatai. Protams, ir novērojums, ka arvien mazāk, retāk tiek uzstādīti īsti laukakmeņu kapakmeņi. Tam par iemeslu ir tas, ka īstu Latvijas laukakmeni ir grūti apstrādāt un arvien mazāk uzņēmumu vēlas uzņemties darbu ar šiem akmeņiem. Uzņēmumi, kas ir gatavi izgatavot pieminekli no īsta laukakmens, par to arī prasa attiecīgu samaksu, un bieži vien tā nav maza.

Vai arī Latvijā ienāk ārzemju mode ar zālāju smilšu vietā un pildīto kapu apmalīti?

Šur tur, iespējams, jau tā ir, bet nevar teikt, ka tas būtu ļoti populāri. Interesanti ir tas, ka latviešu kapu kultūra – katram ir sava labiekārtota vietiņa – ir raksturīga tikai mums un kaimiņvalstīm. Ja pabrauc tālāk uz Eiropu vai Skandināviju, tad tur jau pavisam cits skats kapos, mazāk personalizēti – jau iepriekš pieminētais zālājs, kur ieguldīts kapakmens. Šādus kapus esmu novērojis Norvēģijā.

Kā rīkoties situācijā, kad visi radinieki dzīvo ārzemēs un viņi vēlas uzstādīt pieminekli un kapu apmalīti uzreiz pēc bērēm, lai visu gadu nestāv nesakopts kaps?

Protams, to var darīt, bet nav ieteicams. Ja, piemēram, ir apbedīti mirušā pelni pēc kremācijas, tad zemes darbus var veikt uzreiz, bet, ja apbedīts mirušais zārkā, tad ieteikums ir nogaidīt, līdz sadalās zārks un zeme sablietējas. Citreiz tas ir pusgads, citreiz gads, bet citreiz gadu desmiti. Zārka, koka sadalīšanās ir atkarīga no augsnes, kurā zārks guldīts, un no paša materiāla. Piemēram, ozolkoka un oša zārki, kas ir pieejami mūsu apbedīšanas birojā, sadalīsies daudz ilgāk nekā priedes zārks. Bieži vien var konsultēties pie kaprača, kas ir veicis apbedīšanu, jo viņš jau pēc pieredzes varētu pateikt, cik ātri konkrētajā vietā varētu sadalīties zārks.

Ko darīt, ja radiniekiem nav laika kopt kapus? Vai var uzticēt kapu sakopšanu uzņēmumam?

Protams, ir uzņēmumi un juridiskas personas, kas to veic. Informāciju par to var atrast gan internetā, gan pie kapu darbiniekiem – vadības, kapračiem, sētniekiem.

 

Autors: Shutterstock.com

Visu akmenī vai visu tūjās, krūmos?

Bieži vien mēs nevaram saprast, vai vēlamies daudz granīta apmaļu, uzbērt akmentiņus un uzstādīt lielu akmeni vai tomēr apstādīt apkārt tūjiņas, uzlikt kapa vietai futrāli un iestādīt puķes. Jo vairāk mēs izvēlēsimies akmeni, jo dārgāk tas mums izmaksās – ir jārēķinās, ka darbam ar akmeni ir cena un darbs, savukārt, sastādot daudz krūmiņu, mēs palielinām darbu sev, tos apkopjot. Nepietiek ar to, ka vienkārši iestāda tūju – tā ir jāapgriež, regulāri jāizravē nezāles, rudenī jāietin, lai neapsalst ziemā. Jāatceras arī, ka ne vienmēr visi mūsu sastādītie augi ieaugsies. Personīgi es ieteiktu ieturēt balansu – akmeni izvēlēties tādu, kas iederas konkrētajā vietā, uzstādīt kapa soliņu, pāris maliņu, uzbērt dekoratīvos akmentiņus un iestādīt dažas tūjiņas, piemēram, pa vienai katrā stūrī, vai izveidot tūju sienu aiz kapakmens.

Nobeigumā vēlos teikt: atcerieties vienu – tā ir piemiņas vieta, nevis parka puķu un pieminekļu stūrītis. Veidojiet to tādu, kā vēlaties jūs un kā to būtu vēlējies aizgājējs. Veidot piemiņas vietu – tās nav sacensības, kur jūsu piemineklim ir jābūt lielākam, augstākam, melnākam. Pastaigājiet pa kapiem, pavērojiet, kas ir citiem, kas pašam iekrīt acīs un šķiet skaists, silts, piemērots. Veiciet izpēti gan par cenām, gan par darba izmaksām, kā arī padomājiet, vai izvēlēto kapa vietas iekārtojumu jūs varēsiet uzturēt koptu arī ikdienas skrējienā. Ja jums ir kādi jautājumi – vērsieties pēc padoma pie apbedīšanas biroja darbiniekiem, jo bieži vien viņi var ieteikt, kam pazvanīt, kas ir modē un kam vajadzētu pievērst uzmanību.

Sargiet sevi un savus mīļos, bet gadījumā, ja ir notikusi nelaime, droši varat vērsties pēc konsultācijas mūsu pilna pakalpojuma klāsta apbedīšanas birojā "Latona Ltd", Ģertrūdes ielā 58, Rīgā, rakstot uz e-pastu martins@latona.lv vai zvanot pa tālruni 67285298, 29234962.

Working time

Now closed

On Saturdays - by appointment!

Sunday: holiday

Monday: 9:00-16:00

Tuesday: 9:00-16:00

Wednesday: 9:00-16:00

Thursday: 9:00-16:00

Friday: 9:00-16:00

Saturday: holiday

Article

upload/30660/media/shutterstock-1926266657.jpg

Vai kapu labiekārtošanai ir mode?

Pēc bēru ceremonijas noorganizēšanas tuviniekiem nākas lemt par būtisku jautājumu – kapa vietas labiekārtošanu –, un arī šajā jautājumā bieži vien ir dažādas neskaidrības, tādēļ noskaidrosim dažus jautājumus, kas saistīti ar kapa vietas labiekārtošanu. Saruna ar Mārtiņu Štreihfeldu, apbedīšanas pakalpojumu speciālistu un apbedīšanas uzņēmuma SIA "Latona Ltd" valdes priekšsēdētāju.

Location