JUNKORS FILTRI, LTD,  Eirofiltri

JUNKORS FILTRI, LTD, Eirofiltri

Vestienas 2, Rīga, LV-1035 www.junkorsfiltri.lv/
www.junkorsfiltri.lv/

Ūdens cikls dabā

18 august 2023, 12:49

Ūdens cikls ir nepārtraukta ūdens aprite zemes biosfērā. Ūdens vienmēr ir kustībā un nepārtraukti maina savu agregātstāvokli, tādēļ cilvēkiem ir jāapzinās, ka ikviens no mums ir atbildīgs, lai mums būtu pieejams tīrs un kvalitatīvs ūdens, jo mūsu ikdienas darbības var ietekmēt ūdens kvalitāti. Ūdens ir otra svarīgākā lieta uz zemes aiz skābekļa, un ikviens zina, ka tā ķīmiskais sastāvs ir H2O jeb divas ūdeņraža un viena skābekļa molekula. Cilvēka organismā ir aptuveni 50–60% ūdens. Bez ūdens nevar izdzīvot ne cilvēki, ne dzīvnieki, ne arī jebkurš cits dzīvs organisms, tādēļ ir ļoti svarīgi rūpīgi monitorēt zemes ūdens resursu daudzumu un to tīrību. 

Ūdens atrodas augsnē, gaisā un arī iežos un minerālos. Saules staru iedarbībā ūdens iztvaiko no ūdenstilpnēm, zemes virsas, augiem un dzīvniekiem un nonāk atmosfērā tvaika veidā. Nonākot augstākajos atmosfēras slāņos, tas atdziest un kondensējas, veidojot mākoņus un nonākot atpakaļ uz zemes nokrišņu – sniega un lietus – veidā. Šis nav vienīgais cikls, kā notiek ūdens aprite – ūdens cikls ietver enerģijas apmaiņu, kad ūdens pāriet no viena agregātstāvokļa otrā, tādēļ arī ledāju kušana un ieplūšana upēs, ezeros un tālāk jūrās un okeānos ir daļa no ūdens aprites cikla. 

Kas ir ūdens piesārņojums? 

 

Ūdens piesārņojums rodas, ķīmiskām un toksiskām vielām nonākot ūdenstilpēs, piemēram, ezeros, upēs, okeānos, pazemes ūdeņos, un  izšķīstot tajos. Piesārņojums ne tikai pasliktina ūdens kvalitāti konkrētajā ūdenstilpnē, bet nogulsnējoties nonāk arī gruntsūdeņos, kas tālāk var nonākt dzeramajā ūdenī, ko izmanto mājsaimniecības tuvākajā apkārtnē. Viens no biežākajiem ūdens piesārņojuma avotiem ir neattīrītu notekūdeņu ievadīšana ūdenstilpnēs. Lai arī varētu šķist, ka mūsdienās nekas tāds vairs nav iespējams, diemžēl vēl aizvien ir situācijas, ka rūpnieciskie ūdeņi tiek pa tiešo novadīti dabā, bez iepriekšējas attīrīšanas. Arī lietus ūdeņi, kas ieplūst pilsētas kanalizācijas sistēmā, var piesārņot ūdeni, jo kopā ar lietusūdeni kanalizācijā ieplūst naftas produktu atliekas – dažādas eļļas un degviela, kas ikdienā noplūst no automašīnām. 

Vēl viens būtisks ūdens piesārņojuma veids ir nosēdumi no gaisa – rūpnieciskā ražošana un izplūdes gāzes no gaisa, zemes un jūras transporta ik sekundi piesārņo gaisu ar slāpekļa, sēra un citiem savienojumiem, veicinot skābā lietus veidošanos. Ja runājam par pazemes ūdeņiem – viens no lielākajiem pazemes ūdeņu piesārņotājiem ir lauksaimniecības nozare. Iestrādājot minerālmēslus un organisko mēslojumu augsnē un izsmidzinot pesticīdus, veidojas lokāls pazemes ūdeņu piesārņojums. Ja piesārņojums nonāk pazemes ūdeņos, zemās temperatūras un skābekļa trūkuma rezultātā tas saglabājas ilgstoši, jo pašattīrīšanās process ir lēnāks nekā virszemes ūdeņos. 

Ūdens piesārņojuma ietekme uz mūsu veselību

Saskaņā ar UNESCO 2021. gada Pasaules ūdens attīstības ziņojumu, aptuveni 829 000 cilvēku katru gadu mirst no diarejas, ko izraisa piesārņota ūdens lietošana uzturā, un 300 000 no šiem cilvēkiem ir bērni, kas jaunāki par 5 gadiem. Papildus dažādām veselībai bīstamām slimībām piesārņots dzeramais ūdens var izraisīt kuņģa-zarnu trakta slimības, kavējot barības vielu uzsūkšanos, kas īpaši izteikti ir bērniem, negatīvi ietekmējot viņu fizisko un garīgo veselību. Pēdējo gadu laikā aizvien vairāk tiek runāts par mikroplastmasas īpatsvara palielināšanos ūdenī. Mikroplastmasu cilvēki var uzņemt ne tikai lietojot uzturā piesārņotu dzeramo ūdeni, bet arī caur barības ķēdi – ēdot dzīvniekus un zivis, kuru organismā ir nonākusi mikroplastmasa. Mikroplastmasa uzkrājas cilvēka ķermenī un veido iekaisuma procesu, pavājinot fermentu darbību un pasliktinot imūnsistēmu un vielmaiņu. 

Tīrs dzeramais ūdens ir ikkatra pasaules iedzīvotāja atbildība, un patiesībā vienkārša paradumu maiņa var palīdzēt saglabāt tīru ūdeni mūsu bērniem un mazbērniem – izvēlēsimies dabai draudzīgus sadzīves tīrīšanas līdzekļus, šķirosim atkritumus, rūpīgi izvērtēsim nepieciešamību iegādāties apģērbu, bet nonēsāto apģērbu nodosim tekstila konteineros vai, ja tas ir labā stāvoklī, ziedosim labdarības organizācijām, kā arī rādīsim piemēru saviem bērniem, lai viņi izprastu, cik būtiski ir rūpēties par vidi mums apkārt. 

Diemžēl ne vienmēr ūdens ir pietiekami tīrs, lai to droši lietotu uzturā, tādēļ rūpēs par jūsu veselību un labklājību mēs iesakām ikvienā mājā uzstādīt ūdens attīrīšanas filtrus, lai būtu 100% pārliecināti, ka jūsu ģimene ik dienu uzturā lieto tīru un veselīgu ūdeni! 

Article

upload/289444/media/shutterstock-2269420593.jpg

Ūdens kvalitātei un kvantitātei ir būtiska nozīme mūsu labklājības nodrošināšanā

Liela nozīme ir ūdens kvalitātei un kvantitātei mūsu kopējās labklājības nodrošināšanā. Aizsargājot ūdens resursus, mēs nodrošinām mūsu sabiedrības veselību, pasaules ekosistēmu un arī ilgtspējīgu ekonomiku.

Trademarks

Eirofiltri

Location