Ar matu izkrišanu nav jāsamierinās
Matu izkrišanai var būt dažādi iemesli, tādēļ, lai novērstu matu izkrišanu, ir jācīnās nevis ar sekām, bet ar to cēloni. Diemžēl lielākoties brīdī, kad pacients novēro pastiprinātu matu izkrišanu, pirmie soļi ir saistīti tieši ar seku novēršanu. Visbiežāk tiek iegādāti dažādi matu kosmētikas produkti, kas sola novērst matu izkrišanu, kā arī tiek ieplānota aptiekas apmeklēšana, lai iegādātos uztura bagātinātājus. Uztura bagātinātājos un matu kopšanas kosmētikā, visticamāk, tiks iztērētas diezgan lielas naudas summas, tomēr mēs jums iesakām šo naudu ieguldīt ārsta apmeklējumā. Matu izkrišanas ārstēšana ir liels darbs, un pacientam ir jāapbruņojas ar pacietību, bet, ievērojot visus ārsta norādījumus, ilgtermiņā jūs izjutīsies uzlabojumus.
Kā jau iepriekš minējām, viens no pirmajiem jautājumiem, uz kuru ir jāatbild – kāpēc ir sākusies matu izkrišana. Cēloņi var būt dažādi – ģenētika, akūtas vai hroniskas saslimšanas, nepareiza diētas ievērošana, medikamentu lietošana, endokrīnās sistēmas izmaiņas, stress un citi faktori, kas var pastiprināt matu izkrišanu. Sievietēm matu izkrišana tiek novērota arī grūtniecības un bērna zīdīšanas periodā, jo organisms tērē vairāk resursu, nekā ierasts, kā arī organismā norisinās dažādas hormonālās izmaiņas un grūtniecība un pēcdzemdību periods ir stresa un satraukumu pilns. Ķermenis, pirmkārt, cenšas nodrošināt dzīvībai svarīgos orgānus, tādēļ mati ir vieni no pēdējiem, kas saņem visas augšanai nepieciešamās vielas. Arī neveselīga dzīvesveida radītās sekas vispirms var pamanīt tieši uz matiem. Alkohols, smēķēšana, neregulāras maltītes un nepietiekams miegs – tas viss var novest pie nespodriem, trausliem matiem un matu izkrišanas.
Matu izkrišanas cēloņu diagnostika
Kā jau raksta sākumā minējām, pareizākais solis, konstatējot matu izkrišanu, būs dermatologa apmeklējums. Dermatologs pirmās vizītes laikā noskaidros pilnu pacienta anamnēzi. Anamnēze tiek ievākta, lai iegūtu pilnīgu izpratni par pacienta veselības stāvokli, kas ļaus veikt precīzāku diagnozi un atrast saistību starp matu izkrišanu un tās iespējamajiem cēloņiem. Pacients tiks nosūtīts veikt asins analīzes, lai pārbaudītu D vitamīna un feritīna līmeni, kā arī lai izvērtētu hormonālās izmaiņas. Lai varētu novērtēt galvas ādas un matu stiebru stāvokli, dermatologs veiks trihoskopiju, aplūkojot galvas ādu palielinājumā ar dermatoskopu. Nepieciešamības gadījumā tiks veikta arī biopsija no galvas ādas matainās daļas, lai to nosūtītu izpētei patologam. Atkarībā no problēmas cēloņa terapija var būt lokāla vai sistēmiska. Lai atjaunotu organismā trūkstošo uzturvielu līmeni, ir nepieciešams ilgs laiks, tādēļ pacientiem ir jārēķinās, ka ārstēšanas efekts nebūs redzams pēc nedēļas vai pat mēneša. Lokālai ārstēšanai ārsts var izrakstīt krēmus un citus ārīgi lietojamus līdzekļus, kā arī ļoti efektīva ir mezoterapija un PRP procedūras. Ārstēšanās plāns un izvēlētās metodes katram pacientam būs individuālas, tādēļ nevar nosaukt tādu vienu universālu matu izkrišanas izārstēšanas plānu. Katrs cilvēks un viņa veselības stāvoklis ir unikāls, un šis ir galvenais iemesls, kādēļ matu izkrišanu nevar izārstēt ar veikalos nopērkamo kosmētiku, jo tam ir nepieciešama individuāla pieeja.
Pacientam ir jāiesaistās ārstēšanas procesā
Mati aug lēni, tādēļ pirmos rezultātus varēs novērot ne ātrāk kā pēc mēneša, bet noturīgu rezultātu varēs pamanīt vien pēc pusgada vai pat vēl ilgāka laika posma. Ja matu izkrišana saistīta ar hroniskām recidivējošām ādas slimībām vai ģenētiskām slimībām, pacientam pašam būs daudz jāstrādā savu matu un galvas ādas veselības stāvokļa uzlabošanā – ārsta noteiktās diētas ievērošana, rūpīga matu kopšana ar norādītajiem līdzekļiem, izvairīšanās no stresa un imunitātes uzlabošana. Pacientam ir jābūt gatavam līdzdarboties un iesaistīties no savas puses, kā arī jārēķinās, ka ārstēšanas process būs garš un ne vienmēr būs iespējams pilnībā atjaunot matu sākotnējo stāvokli. Atcerieties, ka organismā viss ir saistīts, tādēļ ne vienmēr, iegādājoties šampūnu, kas paredzēts matu izkrišanas novēršanai, būs iespējams atrisināt problēmas, kas saistītas ar matu izkrišanu. Šī iemesla dēļ ir svarīgi ievērot integrētu pieeju savai veselībai un pārliecināties, kas tieši izraisa matu izkrišanu, lai uzlabotu ne tikai jūsu matu, bet arī kopējo veselības stāvokli.
Rudens un ziema ir laiks, kad pacienti visbiežāk vēršas pie speciālista ar sūdzībām par matu izkrišanu, tāpēc mēs aicinām jūs nekavēties ar pierakstu pie ārsta un uzticēt savu matu un galvas ādas veselību Dinsbergas klīnikas dermatologam. Dinsbergas klīnikā strādā Dr. Jūlija Boļšakova, kura palīdzēs jums atrast matu izkrišanas cēloni un izveidos individuālu ārstēšanas plānu, lai pilnībā atgūtu vai uzlabotu jūsu matu veselību.
Working time
Now closed
More...Article
Dinsbergas klīnika – kompleksa pieeja veselības problēmu risināšanai
Dinsbergas klīnika iet līdzi laikam un savām pacientēm piedāvā pakalpojumus, kas atbilst mūsdienu sievietes vajadzībām. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un mūsdienīgākās ārstēšanas metodes, ikvienai pacientei tiek nodrošināta augstas kvalitātes veselības aprūpe.