Zaļā siena jeb dzīvžogs
Vārds “privātmāja” sastāv no diviem vārdiem – “privāts” un “māja”. Šie divi vārdi ļoti precīzi raksturo galveno iemeslu, kādēļ cilvēki izvēlas dzīvot mājās – viņi vēlas saglabāt savu privātumu un iegūt īpašumā teritoriju, kas nebūs jādala ar kaimiņiem. Diemžēl realitātē ne visiem ir iespējams iegādāties plašus īpašumus, tādēļ ir jāsamierinās ar garāmgājēju skatieniem vai blakus dzīvojošiem kaimiņiem žoga otrā pusē. Visbiežāk tieši dzīvžogs kalpo kā zaļā siena, kas ļauj norobežot savu privāto teritoriju no kaimiņu un garāmgājēju acīm. Ja gar īpašumu iet grants ceļš, tad dzīvžogs palīdzēs novērst putekļu iekļūšanu pagalmā un palīdzēs saglabāt gaisa kvalitāti. Trešā, ne mazāk svarīgā, dzīvžoga funkcija ir skaņas izolācija – dzīvžogs pasargās jūsu pagalmu no ielas trokšņiem. Nereti tieši dzīvžoga izveide ir viens no pirmajiem darbiem, ko paveic tūlīt pēc zemes gabala iegādāšanās, jo ir jārēķinās, ka, līdz dzīvžogs sasniegs vēlamo garumu, paies vairāki gadi. Bet kādus krūmus vai kokus vislabāk izvēlēties un kādi nosacījumi ir jāievēro, lai mēs varētu gadiem ilgi priecāties par vizuāli pievilcīgu dzīvžogu savā pagalmā?
Mūžzaļais dzīvžogs
Ja ir vēlme pēc dzīvžoga, kas būs zaļš visa gada garumā, vislabākā izvēle būs mūžzaļie augi, piemēram, tūjas, egles, kadiķi vai īves. Pēdējos gados populārākā dzīvžogu izvēle ir tūjas, jo tās ir ne tikai viegli kopjamas un ātri aug, bet arī pievilcīgas cenas ziņā. Šobrīd ir pieejamas daudz un dažādas tūju šķirnes ar dažādu krāsu un skuju formām, ļaujot katram izvēlēties sev tīkamāko risinājumu. Visātraudzīgākās ir rietumu tūjas – tādēļ, ja vēlaties biezu un skaistu dzīvžogu visa gada garumā, rietumu tūjas būs piemērotākais risinājums ar gada pieaugumu 15–20 centimetri.
Lai tūjas labi augtu, tām ir nepieciešama bagātīga augsne, kā arī tās nedrīkst sastādīt pārāk tālu vienu no otras – ja vēlaties necaurredzamu žogu, starp tūjām ir jābūt aptuveni 80 cm atstatumam. Vasarā nedrīkst aizmirst par tūju laistīšanu, jo, ciešot no sausuma, tās veidos brūnus augļus, kas padarīs dzīvžogu vizuāli nepievilcīgu. Kad tūjas ir sasniegušas vēlamo augstumu, tās ir jāapgriež vismaz vienu reizi gadā.
Lapu koku dzīvžogs
Arī lapu koki lieliski pilda dzīvžogu funkciju, tomēr ir jārēķinās, ka rudenī tie nometīs savu zaļo rotu un ziemas periodā dzīvžogs vairs nebūs tik necaurredzams kā vasarā. Populārākie lapu koku dzīvžogi ir ceriņi, skābardis, vērene un spirejas. Laukos ar plašu teritoriju lielisks dzīvžoga risinājums būs lazdas vai melnais plūškoks. Lapu koku dzīvžoga formas uzturēšana ir jāsāk tūlīt pēc to iestādīšanas. Gaidīt, kad dzīvžogs ir sasniedzis vēlamo augstumu, un tikai tad sākt veidot formu – tā ir viena no biežāk pieļautajām dzīvžogu īpašnieku kļūdām. Otrajā gadā dzīvžogs regulāri ir jāapgriež laika posmā no aprīļa līdz jūlijam, vēlams 3–4 reizes. Lapu koku dzīvžogus nedrīkst apgriezt vēlu rudenī, jo jaunie dzinumi var nepaspēt nobriest un rudens salnās apsals.
Mūsu dārza un meža preču internetveikalā ir pieejams viss nepieciešamais jūsu dzīvžoga kopšanai. Ienāciet un izvēlieties dzīvžoga šķēres un citus darbarīkus, lai jūsu privātmājas pagalms vienmēr izskatītos nevainojami!
Article
Robotizētais zāles pļāvējs
Robotizētie zāles pļāvēji kļūst aizvien populārāki. Pirms iegādes jāņem vērā pļaušanas platība, spēja strādāt uz nelīdzenām virsmām un slīpumā, kā arī kontroles iespējas un drošība. Kā izlemt, kurš zāles pļāvējs robots “Husqvarna Automower” būs piemērotākais tieši jums?