NLTD

Netvision, LTD

Latgales 240-510, Rīga LV-1063 www.netvision.lv

Kas ir VPN, un ko tas piedāvā?

26 july 2022, 12:53

VPN jeb virtuālais privātais tīkls (angl. Virtual Private Network) nodrošina šifrētu serveri un slēpj lietotāja IP adresi no uzmācīgām biznesa reklāmām, valsts iestādēm un potenciālajiem hakeriem, kā arī no citām nepiederošām personām pat tad, ja tiek izmantots publiskais vai koplietošanas Wi-Fi. 

Cilvēki bieži uzskata, ka vidusmēra lietotājam VPN ir nevajadzīga greznība, bet patiesībā tas sniedz priekšrocības kā lieliem uzņēmumiem, tā arī privātpersonām. Ceļošana un publiskā Wi-Fi izmantošana, konfidenciālas un ļoti personiskas informācijas pārsūtīšana vai pat Netflix izklaides iespēju apskatīšana ir darbības, kuras var veikt drošāk, izmantojot VPN.

VPN programmatūra aizsargā lietotāja informāciju, maskējot ierīces IP adresi, šifrējot datus un maršrutējot tos caur drošiem tīkliem uz serveriem citās valstīs. To darot, VPN slēpj lietotāja tiešsaistes identitāti, nodrošinot, ka varat droši un anonīmi pārlūkot internetu.

Kā darbojas VPN? 

VPN apiet lietotāja personīgo interneta pakalpojumu sniedzēju (IPS – Internet Service Provider), tā vietā nosūtot lietotāja interneta savienojumu serverim, kas var atrasties jebkurā vietā pasaulē. Tādējādi lietotājiem ir iespēja “pārcelties” un piekļūt internetam gandrīz no jebkuras vietas. Šifrēšana nodrošina papildu drošības līmeni, jo īpaši uzņēmumiem, kas bieži izmanto attālināto piekļuvi. Tas var būt arī noderīgi ceļošanai, spēlēm un straumēšanai.

VPN priekšrocības

  • Drošība publiskajā Wi-Fi tīklā
    Publiskais Wi-Fi var būt ērts, taču tas ir uz drošības rēķina. Kad atbildat uz e-pastiem vietējā kafejnīcā vai izklaidīgi pārskatāt sociālos tīklus lidostā, kāds var izsekot jūsu tiešsaistes darbībām. Izmantojot VPN, tiek aizsargāti jūsu dati, kamēr atrodaties citos tīklos, slēpjot pārlūkošanas vēsturi, bankas informāciju, kontu paroles un daudz ko citu no nelabvēlīgiem svešiniekiem internetā.
  • Datu konfidencialitāte no jūsu interneta pakalpojumu sniedzēja
    Lietojot mājas internetu, ir mazāka iespēja, ka jums uzbruks svešinieki, nekā publiskā savienojumā, tomēr jūsu dati joprojām ir diezgan neaizsargāti. Jūsu ISP vai interneta pakalpojumu sniedzējs – NETVISION, TET, Baltcom, Tele2, LMT vai cits uzņēmums, kuram katru mēnesi maksājat par Wi-Fi – var piekļūt visiem jūsu interneta datiem. Jūsu interneta pakalpojumu sniedzējs var redzēt, kad, kur un ko jūs pārlūkojat. Šos datus var apkopot un pārdot reklāmdevējiem pat tad, ja izmantojat “privātās” pārlūkošanas funkciju, un pastāv risks, ka tie nokļūst negodīgās rokās.  VPN var palīdzēt slēpt jūsu IP adresi no jūsu interneta pakalpojumu sniedzēja.
  • Datu aizsardzība no jūsu izmantotajām lietotnēm un pakalpojumiem
    Jūsu interneta pakalpojumu sniedzējs nav vienīgais okšķeris, ko esat ielaidis savā virtuālajā mājā. Diemžēl daudzas no iecienītākajām lietotnēm un interneta pakalpojumiem, jo īpaši Facebook, ir iesūdzētas tiesā par savu abonentu datu izmantošanu negodīgos nolūkos.
    VPN neļaus lietotnēm un vietnēm sasaistīt jūsu izvēles ar jūsu datora IP adresi, kā arī ierobežos jūsu atrašanās vietas un pārlūkprogrammas vēstures vākšanu.
  • Jūsu valdības datu konfidencialitāte
    Lai gan daudzi interneta pakalpojumu sniedzēji, lietotnes un interneta datu centri iesaka nepārdot jūsu interneta pārlūkošanas informāciju sabiedriskajām datubāzēm un uzraudzības iestādēm, tā tomēr bieži nonāk viņu rokās. Tā, piemēram, ASV kopš 2013. gada, kad Edvards Snoudens atklāja, ka Verizon ir pārdevusi lietotāju interneta un tālruņa datus Nacionālajai drošības aģentūrai, amerikāņi kļuva labāk informēti par to, kā valdība uzrauga un vāc viņu datus, un sabiedrības spiediena rezultātā tika pieņemti vairāki likumi, kas ierobežo valdības iejaukšanos pilsoņu privātajā dzīvē. VPN ir tiešām labs risinājums valsts iestāžu ziņkārības ierobežošanā.
  • Piekļuve jebkuram saturam jebkurā vietā
    VPN ir atļauts lielākajā daļā pasaules valstu, turklāt tas palīdz apiet informācijas ierobežojumus un cenzūru, ja atrodaties autoritārā valstī. VPN vilto lietotāja atrašanās vietu, un novērotājiem var likties, ka pārlūkojat internetu no citas vietas.
  • Drošība, strādājot attālināti
    Viena no VPN priekšrocībām ir datu šifrēšanas funkcija. Šifrēšana jeb datu ievietošana kodētā formātā, lai to nozīme būtu aizklāta, ļauj aizsargāt konfidenciālu informāciju.
    Ja domājat par VPN ieviešanu savā uzņēmumā, viens no ieguvumiem ir tas, ka darbinieki var izveidot savienojumu ar jūsu biroja tīklu un skatīt materiālus savās ierīcēs, atrodoties ārpus biroja. Tā kā attālinātais darbs daudzviet turpinās arī pēc pandēmijas beigām, VPN ir noderīgs ieguldījums, lai aizsargātu konfidenciālu informāciju no nopludināšanas.
  • Pielāgojams daudzām viedierīcēm
    Lai arī VPN vispirms var izmēģināt uzņēmuma klēpjdatorā, daudzi VPN pakalpojumi aizsargā arī citas viedierīces, piemēram, tālruņus, planšetes un stacionāros datorus. Šajā zinā katrs biznesa interneta piegādātājs var piedāvāt nedaudz atšķirīgus aizsardzības plānus.
  • Lētāka iepirkšanās un plašākas izvēles iespējas
    VPN var palīdzēt ietaupīt naudu, izmantojot atrašanās vietas viltošanas iespējas. Daudzi uzņēmumi piedāvā vienus un tos pašus produktus par dažādām cenām dažādās valstīs. Ja uzrādat, ka atrodaties vietā, kur preces vai pakalpojumi tiek piedāvāti lētāk, varat ietaupīt naudu.
  • Nost ar ģeobloķēšanu!
    Daži maksas abonementi, piemēram, Netflix, ir ieviesuši “ģeobloķēšanas” tehnoloģiju. Tas nozīmē, ka dažās valstīs ir ierobežota piekļuve noteiktam saturam. Izmantojot VPN, var apiet ierobežojumus un skatīties savas iecienītākās filmas.

 

VPN vājās puses

Lai gan VPN ir lielisks rīks, kas palīdz nošķirt jūs no jūsu datiem, tas neaizsargā visu. Ja piedalāties Facebook viktorīnās vai atzīmējat kādu ziņu pakalpojumā Instagram, lietotne, kuru izmantojat, kamēr esat izveidojis savienojumu ar VPN, joprojām var izmantot jūsu izvēles, lai pielāgotu lietotnē esošās reklāmas un saturu. Tāpat, ja jūs esat devis atļauju izmantot sīkfailus, uzņēmumi var jums sekot, kamēr atrodaties viņu vietnēs. Būtiski drošību uzlabo VPN aizsardzības apvienošana ar TOR – atvērtā koda programmu, kas ļauj anonīmi pārlūkot tīmekli.

VPN nav ideāls risinājums. Tāpat kā jebkura datorprogramma, tā ir uzņēmīga pret vīrusiem un tiešsaistes uzbrukumiem, kas var uzlauzt ugunsmūrus un iznīcināt datus. 

Riski pieaug, ja izmantojat bezmaksas VPN pakalpojumu. “Bezmaksas” VPN pakalpojumu sniedzējs var pārdot lietotāju datus vai rādīt reklāmas, kas varētu būt inficētas. Ja vēlaties saglabāt savu datu privātumu, labāk ir ieguldīt uzticamā maksas VPN.

Vairāk informācijas par internetu biznesam un dažādiem drošības risinājumiem var saņemt, sazinoties ar NETVISION uzņēmuma speciālistiem.

Article

upload/272478/media/interneta-atrums.jpg

Ātrs, ātrāks, visātrākais... Cik ātram ir jābūt internetam?

NETVISION standarta piedāvājumā ir četri dažādi interneta tarifi ar attiecīgu Mb/s ātrumu. Katrs lietotājs var izvēlēties sev atbilstošo, ņemot vērā savas ģimenes nodarbinātības īpatnības, izglītības vajadzības un atpūtas ieradumus.

Location