Mkājp

Maziņš kā jūra, private pre-school educational institution

Lielirbes 13, Rīga, LV-1046 www.mazinskajura.lv/

Vērtībās balstītu ieradumu veidošana pirmsskolā

7 december 2022, 10:32
Skolmeistars

Šis ir ļoti piesātināts un saspringts laikmets, kad šķiet – pat laiks rit nedaudz ātrāk nekā pirms gadiem 20. Modernās tehnoloģijas ir atvieglojušas mūsu dzīvi, bet tajā pašā laikā arī padarījušas mūsu dzīves ritmu straujāku un emocionāli saspringtāku. Arī ģimenes vērtības un audzināšanas metodes mūsdienās ir mainījušās – bērni daudz laika pavada pie viedierīcēm, un kvalitatīvi pavadīts laiks kopā ar ģimeni sarūk. Nereti dzirdam, ka tam jau ir domāts bērnudārzs, lai bērni apgūtu tradīcijas, iemācītos lasīt un rakstīt, apgūtu vispārpieņemtās pieklājības normas un citas tālākajai dzīvei noderīgas zināšanas, tomēr vēlamies uzsvērt, ka vērtību ieaudzināšana bērnos ir ģimenes un pirmsskolas izglītības iestādes kopdarbs. Tieši mājās iemācītās vērtības un uzvedība vadīs bērnu turpmākajā dzīvē un ietekmēs viņa uzvedību nākotnē. Ģimenē bērns mācās, vērojot ģimenes locekļus, atdarinot, eksperimentējot un rotaļājoties. Tādas prasmes kā būt pieklājīgam, palīdzēt citiem, pateikt “paldies”, sakārtot savas mantas pēc rotaļāšanās bērns sāk apgūt mājās, pirms vēl ir uzsācis bērnudārza gaitas. Ja vecāki māca bērniem risināt problēmas, būt neatkarīgiem un pašpārliecinātiem, ieklausīties citos, teikt patiesību, šīs kļūst par bērna vērtībām arī pieaugušo dzīvē.

Izpratne par vērtībām veidojas ģimenē

 


Gan vecāku, gan pirmsskolas izglītības iestādes galvenais uzdevums ir, lai bērni izaugtu par labiem un atbildīgiem sabiedrības locekļiem. Kā arī ir jāņem vērā, ka mūsdienās ir nākušas klāt vērtības, kurām agrāk netika pievērsta uzmanība – rūpes par vidi, dzimumu līdztiesība, minoritāšu tiesību ievērošana, atšķirīgu reliģiju un tradīciju pieņemšana, personu ar invaliditāti iekļaušana sabiedrībā u.c. vērtības. Tieši vecāki un vecvecāki ir tie, kas nosaka bērnu vērtību pamatu, bet bērnudārzā bērni turpina apgūt dažādas prasmes, veido ieradumus, piemēram, prasmi sadarboties, ieklausīties citos, risināt problēmas un uzturēt veselīgu komandas garu. Vecākiem ir jāņem vērā, ka nepietiek ar to, ka viņi bērnam pasaka, kā ir pareizi darīt, vecākiem arī ar savu rīcību ir jārāda paraugs, jo bērni ātri vien pamana atšķirību starp vārdiem un darbiem.

Rādiet pozitīvu piemēru saviem bērniem!

 


Lai bērns izaugtu par labu un atbildīgu sabiedrības locekli, nepietiek ar to, ka viņam pirmsskolas vecumā iemāca lasīt un rakstīt. Bez šīm prasmēm ir ļoti daudz vērtību, kas ietekmēs bērna attīstību un turpmāko uzvedību. Jau no mazotnes ir jāmāca bērnam plānot savu dienu, pašam patstāvīgi vadīt izziņas procesu, ļaujot brīvi izvēlēties mācību formu, kā arī pašam rast problēmas risinājumus bez pieaugušo palīdzības. Ja bērns iemācīsies rūpīgi iepazīties ar sev uzdoto uzdevumu vai ikdienas problēmsituāciju, apzināsies, ka viņam ir jāveic konkrētas darbības, lai šo problēmu vai uzdevumu atrisinātu, viņš spēs patstāvīgi izvēlēties nepieciešamos materiālus vai instrumentus, viņam izdosies to patstāvīgi atrisināt. Brīžos, kad bērns ir kļūdījies, viņš ir nevis jākaunina, bet jāmudina meklēt pieļauto kļūdu un jāļauj pašam to izlabot. Protams, ka vieglāk un ātrāk būs parādīt priekšā, kā ir pareizi, tomēr neveiksmju piedzīvošana ir daļa no mācīšanās procesa, ļaujot bērnam saskarties ar emocijām, ko nes neveiksmes, kontrolēt tās un izlabot pieļautās kļūdas un nepilnības. Bērna pirmā skola ir mājas un pirmie skolotāji ir vecāki, tādēļ nelolosim cerības, ka pirmsskolas izglītības iestāde paveiks visu bērnu audzināšanas darbu vecāku vietā. Dzīves pamatvērtības – laba uzvedība, pieklājība, vispārpieņemto uzvedības normu ievērošana, rūpes pret citiem – tiek apgūtas ģimenē, bet pirmsskolas izglītības iestādēs tās turpina attīstīt un nostiprina. Tieši mājās bērni apgūst nepieciešamību lietot pieklājības vārdus, mācās būt godīgi, būt laikā, uzcītīgi, izrādīt draugiem līdzjūtību, kā arī izrādīt cieņu pret vecākiem cilvēkiem un skolotājiem. Mājās bērni apgūst rūpes par savām mantām, tīrību, personīgo higiēnu, bet skolotāji pastiprina šīs vērtības, kuras bērni ir ieguvuši no saviem vecākiem. Ja vēlaties, lai jūsu bērni izaug par labiem, atbildīgiem un laimīgiem cilvēkiem, sāciet ar šo vērtību ieviešanu savā ikdienā!

Ja vēlies, lai tavs bērns mācās pirmsskolas izglītības iestādē, kas velta īpašu uzmanību vērtībās balstītu ieradumu veidošanai, – izvēlies bērnudārzu “Maziņš kā jūra”!

Article

upload/270621/media/shutterstock-1008742114.jpg

Gadskārtu svētku svinēšana pirmsskolas izglītības iestādē

Lieldienas seno latviešu kultūrā bija bagātas ar daudzveidīgām tradīcijām, dziesmām un rotaļām, kas cieši saistītas ar latviešu kultūras mantojumu mūsdienās. Piedaloties šo tradīciju plānošanā un realizācijā, bērni ne tikai iegūst zināšanas par šiem rituāliem, bet arī apgūst to nozīmi un simboliku. 

Location