LORkL

LOR klīnika, LTD

Vienības gatve 51, Rīga, LV-1004

Kā palīdzēt elpceļiem apkures sezonā

27 november 2023, 13:06

Kairinājums, sausuma un aizlikuma sajūta deguna dobumā, deguna asiņošana vai bieža slimošana ar elpceļu vīrusiem apkures sezonas laikā var liecināt par pārāk sausu gaisu telpās. Kāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību gaisa temperatūrai un mitrumam telpās, stāsta LOR Klīnikas otolaringologs RENĀRS DEKSNIS. 

Sauss gaiss veicina saslimšanas

"Deguns un deguna blakus dobumi ir augšējie elpceļi, kas kopš dzimšanas saskaras ar potenciāli kaitīgām apkārtējās vides substancēm, ko mēs ieelpojam, proti, netīrumiem, putekļiem, baktērijām un vīrusiem. Elpceļu gļotādas funkcija ir vietējais aizsardzības mehānisms, kas palīdz novērst infekciju vai gļotādas bojājumu rašanos. Šo funkciju veic gļotādas skropstiņepitēlijs. Skropstiņas kustas pretēji ieelpotā gaisa virzienam, tā attīrot deguna gļotādu no ieelpotajiem netīrumiem. Gļotādā arī atrodas gļotu dziedzeri, kas izdala sekrētu, kas mitrina gļotādu un saķepina šīs netīrās ieelpotās daļiņas, un palīdz tās izvadīt no deguna dobuma," skaidro Renārs Deksnis.

Apkures sezonā, īpaši tad, ja telpas esam paraduši uzturēt ļoti siltas, gaiss kļūst ievērojami sausāks, līdz ar to ciešs arī deguna gļotāda. Siltais gaiss gļotādu sausina, samazinās izdalīto gļotu daudzums, un tā vairs nespēj sevi pietiekami labi mitrināt. Šādi tiek traucēta deguna gļotādas aizsargfunkcija, kas palielina iespēju elpceļos nokļūt baktērijām un vīrusiem. 

Mitrini telpas...

Mitruma līmenim telpās ideālajā variantā  jābūt aptuveni 60%. Ir vairāki veidi, kā apkures sezonā to varam nodrošināt. Pats svarīgākais un vienkāršākais veids ir telpu vēdināšana, par kuru ziemā bieži piemirstam. Arī aukstā laikā telpas būtu jāvēdina regulāri, vismaz pāris reižu dienā. Visefektīvāk telpu var izvēdināt, logu vismaz 15 līdz 20 minūtes turot plaši atvērtu. Ja bail saaukstēties, vēdināšanas brīdī no telpas var iziet. Regulāra vēdināšana palīdzēs nodrošināt arī to, ka gaiss telpās nekļūs arī pārāk mitrs, kas savukārt var veicināt kondensāta veidošanos un pelējuma rašanos, kas tāpat kā sauss gaiss negatīvi ietekmē elpceļus.

Vēl viens veids, kā novērst pārlieku sausu gaisu telpās, ir izmantot speciālus elektriskos gaisa mitrinātājus. Daudzām šīm iekārtām ir iebūvēti mitruma kontroles sensori, kas palīdzēs uzturēt gaisa mitrumu ieteicamajā līmenī. 

"Citi praktizē arī vienkāršāku metodi – uz radiatoriem liek mitras drānas vai dvieļus, žāvē drēbes, kas arī rada lielāku gaisa mitruma līmeni telpās," piebilst Renārs Deksnis. 

...un deguna gļotādu

Vēl viens veids, kā palīdzēt elpceļiem apkures sezonā, ir lietot aptiekās nopērkamas deguna eļļiņas. Tās palīdz uzturēt mitru vidi uz deguna gļotādas, novērš tās plaisāšanu un izžūšanu. Šīs eļļiņas pieejamas gan pilināmā, gan izsmidzināmā vai gēla veidā, un tās var lietot arī profilaktiski. "Pārāk sausa deguna gļotāda var veicināt krozu jeb kreveļu rašanos, kurām noplīstot tiek bojāti deguna gļotādā esošie asinsvadi, var sākties deguna asiņošana. Tās ir sīkas, taču ļoti nepatīkamas problēmas," stāsta otolaringologs un piebilst, ka par gaisa mitrināšanu būtu jādomā ne vien apkures sezonā, bet arī siltajos mēnešos, kad izmantojam gaisa kondicionierus, kas tāpat kā apkure ļoti sausina gaisu. 

Svarīgi!

Jo telpās gaisa temperatūra ir augstāka, jo gaisa mitrums ir zemāks. Ja iespējams, gaisa temperatūru jācenšas uzturēt optimālā līmenī jeb robežā no 20 līdz 22 °C dienā, bet naktī ieteicams temperatūru pazemināt par 3–4 °C. 

 

lorklinika.lv

Article

upload/329892/media/illness.jpg

Kā palīdzēt elpceļiem apkures sezonā

Kairinājums, sausuma un aizlikuma sajūta deguna dobumā, deguna asiņošana vai bieža slimošana ar elpceļu vīrusiem apkures sezonas laikā var liecināt par pārāk sausu gaisu telpās. Kāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību gaisa temperatūrai un mitrumam telpās, stāsta LOR Klīnikas otolaringologs RENĀRS DEKSNIS. 

Location